Разлика помеѓу преработките на „Билен чај“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (ситна промена)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Поимот '''билен чај''' означува секаков вид на чај што не е направен од чајната грмушка (Camellia sinensis). Билен чај се прави од суви или свежи листови, цветови, плодови или корења од огромен број на билки или овошки. Делот од растениото кој е наменет за правење чај најчесто се потура во зовриена вода, се остава одреден период да отстои, и после се прецедува и се засладува по желба со мед или шеќер.
 
941.847

уредувања