Библиомантија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: es:Bibliomancia)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Библиомантија''' е користење на книги за [[претскажување]]. Овој метод ги користи светите книги (посебно специфични зборови или стихови) за исцелување, за отстранување лоши [[ентитет]]и или за претскажување. Се користи во повеќето светски религии. „Она што се [[Веди]]те за [[Хиндуизам|Хиндусите]], [[Хомер]] за [[Стара Грција|Атињаните]], и [[Овид]] и [[Вергилиј]] за [[Стар Рим|Римјаните]], [[Стар Завет|Стариот Завет]] бил за [[Евреи]]те, Стариот и [[Нов Завет|Новиот Завет]] е за [[христијанство|христијаните]], а [[Куран]]от за [[муслимани]]те.“ (извадок од Еврејска Енциклопедија). Како и да е, [[Библија]]та (Трета книга Мојсиева, 19:26) го забранува претскажувањето.
 
941.847

уредувања