Бела боја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: bo:དཀར་པོ།)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Белата боја''' е основна неутрална [[боја]], еквивалентна на белата [[сончева светлина]] и затоа од човекот се распознава предимно во [[светлина|светлината]].
 
941.847

уредувања