Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Баскервилско куче''' е криминалистички [[роман]] од [[Сер Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др.Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
 
941.847

уредувања