Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 57 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: vi:Đá bazan)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
'''Базалт''' е општа [[вулкан]]ска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда е од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
941.847

уредувања