Ајет: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 14 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Додава: id:Ayat
с Бот додава Шаблон: Без извори
Ред 1:
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ајет''' ([[арап.]] آية) е [[Арапски јазик|арапски]] збор што значи [[предзнак|знак]] или [[чудо]]. Поимот обично се однесува на еден од 6236-те стиха на [[Куран]]от (6348 ајети заедно со [[басмала|басмалите]]). [[Муслимани]]те го сметаат секој ајет од Куранот како знак од [[Алах]].
 
941.847

уредувања