Ахвашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: br, fi, gl, pl, ru)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ахвахски јазик''' е дел од [[североисточни кавкаски јазици|североисточните кавкаски јазици]]. Јазикот се зборува од околу 1000 луѓе и има два дијалекти: ''северен'' и ''јужен'' дијалект, што не се многу слични. Има неколку литературни дела на ахвахски, но сепак луѓето користат [[аварски јазик]].
 
941.847

уредувања