Разлика помеѓу преработките на „Артерија“

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: pms:Arteria)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Артериите''' се [[мускул]]ни [[орган]]и низ кои циркулира [[крв]]та или [[лимфа]]та. Тоа се еластични [[крвни садови]] коишто ја транспортираат крвта од [[срце]]то до секое [[ткиво]] од [[тело]]то на [[животни]]те (со исклучок на белодробната артерија). При [[контракција]] на срцето, крвта низ артериите се движи како еден [[пулс]]ен [[бран]], притоа намалувајќи ја својата [[брзина]] како што се оддалечува од срцето (односно се намалува [[Крвен притисок|крвниот притисок]]). Ваквото движење на крвта низ артериите во голема мера е условено од еластичноста.
 
941.847

уредувања