Разлика помеѓу преработките на „Арно (река)“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: en:Arno)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Арно''' ({{lang-it|Arno}}) е најдолгата река во [[Централна Италија]] веднаш по [[реката Тибар]]. Оваа река е долга 241 км, извира на 1.385 м надморска височина на јужната страна од [[Врвот Фалтерона]], на тосканско-ромањолскиот дел од Апенините. Се влева во Лигурското Море, во близина на градот [[Пиза]].
 
941.847

уредувања