Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додадени 57 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Брише: tr:Aparthayd)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Апартхејд''' ([[африканс]]: ''Apartheid'' - поделеност) бил правен систем на расна сегрегација применет од страна на владеачката Националната партија во [[Јужна Африка]], помеѓу [[1948]] и [[1994]].
 
941.847

уредувања