Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Europe 1914.png|right|thumb|325px|Европските воени сојузи во 1914. Земјите од [[Централниот сојуз]] (бордо боја),земјите на Антантата и сојузничките сили (сива боја) и [[неутралност|неутралните]] земји (жолта боја).]]
'''Антантата''' била [[воен сојуз]] кој бил создаден помеѓу [[Русија]] ,[[Франција]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] со цел зачувување на светските граници и спротивставување на [[имеријализам|империјалистичките]] цели на земјите од [[Централен сојуз|Централниот сојуз]].
941.847

уредувања