Разлика помеѓу преработките на „Ал Акса интифада“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ro:Intifada de la Al-Aqsa)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ал Акса интифадата''' (или '''Втората интифада''') е обновување на [[израелско-палестински конфликт|израелско-палестинскиот конфликт]] што започна во септември [[2000]] година. Оваа интифада сè уште е во тек, иако во [[2005]] година по смртта на [[Јасер Арафат]] и по едностраното израелско повлекување од [[Газа (појас)|Појасот Газа]] е утврдено примирје помеѓу двете страни.
 
941.847

уредувања