Разлика помеѓу преработките на „Авероес“

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ml:ഇബ്നു റുഷ്ദ്)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:AverroesColor.jpg|right|300px]]
'''Авероес''' бил арапски мислител роден во [[1126]] во [[Шпанија]] и починал во [[Мароко]] во [[1198]]. Тој бил филозоф, лекар, учител и основач на филозофскиот правец ''[[Авероизам]]''. Неговото учење се приклонувало кон [[материјализам|материјализмот]] и [[пантеизам|пантеизмот]] и ја негирал бесмртноста на душата, поради што бил осуден од Римската курија.
941.847

уредувања