Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: en:Abdication)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата. Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани. Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
 
941.847

уредувања