Јован Скилица: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: en:John Skylitzes)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јован Скилица''' ([[грчки јазик|грчки]]:''Ιωάννης Σκυλίτζης'') е [[Византија|византиски]] [[хроничар]] од крајот на [[XI век]]. Во Византиската администрација тој имал висок чин ''kouropalates'', а предходно бил ''megas droungarios tes viglas''.
{{commons|Category:Skylitzis Chronicle}}
941.847

уредувања