Јанус: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: ru:Янус; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Janus-Vatican.JPG|Негова скулптура во [[Ватикан]]|right|thumb]]
'''Јанус''' првобитно бил почитуван како римски бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток при што бил именуван и првиот месец на годината, [[јануари]].
941.847

уредувања