Разлика помеѓу преработките на „Јазик (орган)“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: hak:Sa̍t)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јазикот''' ([[Латински јазик|латински]]: ''lingva'') е подвижен [[мускул]]ен [[орган]], на кој разликуваме врв, тело и корен, преку кој е прицврстен за дното на [[Усна празнина|усната празнина]]. Обложен е со [[слузокожа]], која на горната страна содржи [[Вкусна папила|вкусни папили]].
 
941.847

уредувања