Разлика помеѓу преработките на „Јавна сопственост“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: eo:Publika havaĵo)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:PD-icon.svg|thumb|175px|Икона која понекогаш се користи со цел да се индицира дека изворниот материјал не е подложен на авторски права.]]
'''Јавниот домен''' го опфаќа телото на [[знаење]] и [[иновација]] (особено креативните дела како [[пишување]]то, [[уметност]]а, [[музика]]та и [[пронајдок|пронајдоците]]) во релација со која ниту едно лице или друг легален субјект може да создаде или одржува [[имотен|имотни]] интереси во врз определена правна јурисдикција. Ова тело на информирање и креативност се смета за дел од општото културно и интелектуално [[културно наследство|наследство]], кое, во целина, секој може да го користи или експлоатира, било со комерцијална или некомерцијална намера.
941.847

уредувања