CMYK: Разлика помеѓу преработките

Додадени 57 бајти ,  пред 14 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
EfkoMKD (разговор | придонеси)
с црвена заменета со длабоко црна
с Бот додава Шаблон: Без извори
Ред 1:
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:CMYK color swatches.svg|right|frame|цијан, магента, жолто и црно]]
'''CMYK''' е образуван от зборовите '''C'''yan ([[тиркизна боја (цијан)|цијан]] - основно [[сина боја|сина]]), '''M'''agenta ([[магента]] - [[виолетова боја|виолетова]], [[црвена боја|црвена]]), '''Y'''ellow ([[жолта боја|жолто]]), '''K'''ey или blac'''K''' (за [[црна боја|црно]]) и е [[систем на бои]], кој се користи при [[персонален компјутер|персоналните компјутери]] и [[печатач]]ите.
941.847

уредувања