Рејнато Пуно: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: pam:Reynato Puno; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(+ работи)
с (Бот Додава: pam:Reynato Puno; козметички промени)
[[СликаПодатотека:puno_reynato.jpg|thumb|right|200px|Рејнато Пуно]]
'''Рејнато С. Пуно''' (роден [[17 мај]], [[1940]]) е сегашен [[Врховен судија на Филипините]]. Назначен е на [[8 декември]], [[2006]] од страна на [[претседател на Филипините|Претседателот]] [[Глорија Макапагал-Аројо]], и е 23-тиот шеф на правдата. Пуно и пред оваа функција беше судија во [[Врховен суд на Филипините|Врховниот Суд]] како асоцијативен судија.
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.supremecourt.gov.ph/justices/cj.puno.php Врховен суд]
* [http://www.manilatimes.net/national/2007/dec/30/yehey/top_stories/20071230top3.html manilatimes.net, Профил]
* [http://www.manilatimes.net/national/2007/dec/30/yehey/top_stories/20071230top1.html manilatimes.net, Chief Justice Puno: Times Person of the Year]
 
 
[[en:Reynato Puno]]
[[nl:Reynato Puno]]
[[pam:Reynato Puno]]