Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

с
Бот Менува: ru:Стамболов, Стефан Николов; козметички промени
с (Бот Менува: ru:Стамболов, Стефан Николов; козметички промени)
Голем дел од македонските деjци биле против диктаторските методи на Стамболов и неговата ''протурска политика''<ref>''Вардарски (Петар Поп Арсов), „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“, превод, редакција, коментар и предговор д-р Ванчо Ѓорѓиев, Табернакул, Скопје 2006''</ref>, па така дошло и до книшката на Вардарски ([[Петар Попарсов|Петар Поп Арсов]]) „[[Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници]]” (1894) што всушност ја претставувала програмата на тогаш основаната [[ТМОРО]]. ''(Види [[Лозарското движење]])''
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[it:Stefan Stambolov]]
[[pl:Stefan Stambołow]]
[[ru:Стамболов, Стефан Николов]]
[[sk:Stefan Stambolov]]
[[sv:Stefan Stambolov]]