Разлика помеѓу преработките на „Надворешна Монголија“

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ko:외몽골)
:''За други значења на поимот, видете [[Монголија (појаснување)]]''
 
'''Надворешна Монголија''' ([[Монголски јазик|монголски]]: Ар монгол, [[Манчуски јазик|манчуски]]: Tulergi Monggo, {{zh-cp |c=外蒙古|p=Wài Měnggǔ}}) била главниот дел на Богдо Ханатот на Монголија, кој прогласил независност на [[29 декември]] [[1911]] година. Надворешна Монголија се состоела од следните четири провинции, подредени од исток кон запад: