Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: thumb|150px|Карта на амазонскиот басен со реката Бени. '''Реката Бени''' ([[шпан...)
 
Нема опис на уредувањето
Реката извира северно од [[Ла Паз]] и тече североисточно низ [[пампас]]ите. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.
 
[[File:Río Beni - Rurrenabaque - La Paz - Beni - Bolivia .jpg|150px|thumb|десно|Бени.]]
 
== Видете исто така ==