Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 118 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: yo:Sucre)
'''Сукре''' (население 247,300 во [[2006]])е уставниот главен град на [[Боливија]], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департмент)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
==Видете исто така==
*[[Боливија]]
*[[Ла Паз]]
 
{{Боливија-гео-никулец}}
{{Боливија-никулец}}