Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 419 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Инвазија ==
Викиншкото општество се базирало на земјоделството и трговијата со другите народи и ставало голем акцент врз концептот на чесноста при водењето на борба (на пример, според нив било неправилно да се нападне непријателот кој веќе имал отворено војна со некој друг) и во кривично правниот систем .
 
== Технологија ==
 
== Религија ==
 
== Култура ==
 
 
[[ang:Ƿīcinga Ieldu]]
[[da:Vikingetid]]
[[de:Wikingerzeit]]
[[en:Viking Age]]
[[et:Viikingiaeg]]
[[es:Época vikinga]]
[[eo:Vikinga erao]]
[[fr:Âge des Vikings]]
[[it:Epoca vichinga]]
[[hu:Viking történelem]]
[[no:Vikingtiden]]
[[nn:Vikingtida]]
[[simple:Viking Age]]
[[fi:Viikinkiaika]]
[[sv:Vikingatiden]]
[[vi:Thời đại Viking]]