Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 539 бајти ,  пред 12 години
 
== Инвазија ==
Викиншкото општество се базирало на земјоделството и трговијата со другите народи и ставало голем акцент врз концептот на чесноста при водењето на борба (на пример, според нив било неправилно да се нападне непријателот кој веќе имал отворено војна со некој друг) и во кривично правниот систем .