Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 12 години
== Историски тези ==
 
Во [[Англија]], Викиншката доба започнала драматично на [[8 јуни]], [[793]]<ref>[http://omacl.org/Anglo/part2.html The raid on Lindisfarne per the Anglo-Saxon Chronicle]</ref> кога тие извршиле инвазија и ја уништиле [[опатија|опатијата]] во [[Линдисфарн]], која била центар на школување низ целиот континент. Некои од монасите биле убиени во самата опатија, некои биле фрлени во морето каде биле удавени, а имало и такви кои биле заробени кои служиле како робови. Исто така од црквата било земено и целото нејзино богатство. Викиншката инвазија на [[Нортумрија]] ја изненадила целата европска јавност и претставувала голема закана за кралствата во Европа. "''Никогаш порано не се видело такво злосторствожзлосторство''," рекол англо-саксонскиот научник Алкуин од [[Јорк]].
 
== Позадина ==