Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.274 бајти ,  пред 12 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
== Историски тези ==
 
Во Англија, Викиншката доба започнала драматично на 8 јуни, 793<ref>[http://omacl.org/Anglo/part2.html The raid on Lindisfarne per the Anglo-Saxon Chronicle]</ref> кога тие извршиле инвазија и ја уништиле опатија|опатијата во Линдисфарн, која била центар на школување низ целиот континент. Некои од монасите биле убиени во самата опатија, некои биле фрлени во морето каде биле удавени, а имало и такви кои биле заробени кои служиле како робови. Исто така од црквата било земено и целото нејзино богатство. Викиншката инвазија на Нортумрија ја изненадила целата европска јавност и претставувала голема закана за кралствата во Европа. "Никогаш порано не се видело такво злосторствож," рекол англо-саксонскиот научник Алкуин од Јорк.
 
== Позадина ==