Викиншка ера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Создадена страница со: Викиншката ера се однесува на Историја на Европа|историјата на Европа, односно за дел...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Викиншката ера''' се однесува на [[Историја на Европа|историјата на Европа]], односно за деловите на [[Северна Европа]] и [[Скандинавска историја|Скандинавија]], во периодот од [[8 век]] до [[11 век]].<ref name="VN">[http://www.britannica.com/eb/article-39302/Norway The Viking Age from the Norway article at] [[Encyclopædia Britannica]]</ref><ref>[http://www.britannica.com/eb/article-33869/Denmark The Viking Age from the Denmark article at][[Encyclopædia Britannica]]</ref><ref>[http://www.britannica.com/eb/article-29850/Sweden The Viking Age from the Sweden article at] [[Encyclopædia Britannica]]</ref>
 
== Историски тези ==