Разлика помеѓу преработките на „Сикизам“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Sikh.man.at.the.Golden.Temple.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[common)
Основата на Сикизмот се гледа во три погледа:
 
''- Бог се наоѓа во сите предмети''
 
- ''Сите луѓе ќе бидат повторно родени''
 
- ''Сите луѓе се еднакви во очите на Бог''
''
 
 
== Потекло ==
 
Сикизмот настанал во [[ПенџапПенџаб]], во северна [[Индија]] и [[Пакистан]] околу [[1500]] години п.н.е. Денеска сикизмот е проширен во [[Велика Британија]] и [[Северна Америка]]. Сиките веруваат дека [[Бог]] е во секого. '''[[Гуру Нанак|Гуруто Нанак''']] ја истакнувал важноста на медитацијата[[медитација]]та за јакнење на чувството на божјата присутност во поединецот. Сиките во медитација често употребуваат бројаници.
Сикизам доаѓа од зборот Сикх којашто значи "ученик"„ученик“.
 
== Основач ==
 
Основач на сикизмот е [[Гуру Нанак]]. Тој е роден [[1469]] година во ПенџапПенџаб. Како триесетгодишник се свртел кон религијата и го основал сикизмот. По ова, го наследиле и уште девет гуруи.
 
 
== Празници ==
 
'''Баисаки''' - ''Нова година и создавање на Калсата''
 
'''Дивали''' - '' Ослободување на гуруто Харгобинд, шестиот гуру од затвор''
''
'''Гуру Нанак''' - '' Раѓање на основачот
 
'''Гуру Нанак''' - '' Раѓање на основачот''
 
== Пет К ==
 
'''Кеш''' - ''непотстрижена коса која мажот ја носи под турбанот''
 
''
'''Кара''' - ''челична нараквица''
 
'''Канга''' - чешел
 
'''КараКирпан''' - ''челична нараквицанож''
 
'''Кача''' - ''кратки панталони кои се носат под фустанот''
'''Канга''' - чешел
 
{{религија-никулец}}
'''Кирпан''' - ''нож''
 
'''Кача''' - ''кратки панталони кои се носат под фустанот
''
[[Категорија:Сикизам]]
[[Категорија:Религија|Сикизам]]
6.352

уредувања