Разлика помеѓу преработките на „Алкан“

Одземени 25 бајти ,  пред 11 година
с
(префрлена содржина од статијата ALKANI (со латиничен наслов))
!align="center" bgcolor="orange"|''Формула''
|-
!align="center"| 1 || [[Метан]] || C<sub>1</sub>HCH<sub>4</sub> || Метил || C<sub>1</sub>HCH<sub>3</sub>
|-
!align="center"| 2 || [[Етан]] || C<sub>2</sub>H<sub>6</sub> || Етил || C<sub>2</sub>H<sub>5</sub>
|-
|}
 
 
==Добивање на алканите==