Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 103 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Додава: simple:Rotifers
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Taxobox | name = Ротифери (ротатории)
| color = #F0DC82
| image = BdelloidBrachionuscalyciflorus.JPGjpg
| image_width = 200px
| image_caption = ''Brachionus calyciflorus''
| image_caption = [[Скенинг електронска микрографија|СЕМ]] со морфолошки варијации на бделоидните ротифери нивните вилици.
| fossil_range = [[Еоцен]] – денес
| domain = [[Еукариоти|Eukarya]]
Ред 15:
| subdivision = [[Monogonont]]a<br> [[Digononta]]<br> [[Seisonidea]]
}}
[[Податотека:Bdelloid.JPG|десно|200п|thumb| image_caption = [[Скенинг електронска микрографија|СЕМ]] со морфолошки варијации на бделоидните ротифери нивните вилици.]]
'''Ротиферите''' (''Rotifera'', ''Rotatoria'') се едни од најситните метазои. Тоа се [[животни]] со карактеристичен сложен виличен апарат и цилијарен (трепчест) ротаторен орган кој се користи при локомоцијата и исхраната. Ротиферите припаѓаат во наттипот ''[[Сплескани животни|Platyzoa]]'', што значи дека тоа се животни со сплескана форма на телото. Исто така, според веќе спомнатиот виличен апарат, тие се вбројуваат во групата на ''[[Вилични животни|Gnathifera]]'' (виличести метазои).