Школки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 58 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Школките''' (односно '''Bivalvia''', синоними '''Lamellibranchia''', '''Pelecypoda''') се [[Класа (биологија)|класа]] на [[мекотели]]. Тие се карактеризираат со странично сплескано тело и [[черупка]] која се состои од два капака (подвижни делови), зглобени со еластични филаменти (односно [[мускул]]и). Школките се важен извор на храна за луѓето, како и за [[полжави]]те, [[риби]]те и приморските [[птици]].
 
== Черупки на школките ==