Разлика помеѓу преработките на „Трки со двоколки“

с
нема опис на уредувањето
с (референца до Фокас)
с
[[Image:Puy-du-Fou-4.JPG|thumb|300px|right|СовременаСовременa рекреацијареизведба на трка со двоколки]]
[[File:Grondplan Circus Maximus.jpg|thumb|300px|right|[[Циркус Максимус]] во Рим можел да прими околу 270.000 гледачи на трките]]
'''Трките со двоколки''' ({{lang-el|ἁρματοδρομία/armatodromia}}, {{lang-la|ludi circenses}}), бил еден од најпопуларните спортови во [[Античка Грција]], [[Античка Македонија]], [[Антички Рим]], и во [[Византија]]. Трките биле опасни и за возачите и за коњите, и често завршувале со смрт, но предизвикувале воодушевување кај публиката поради својата драматичност.