Разлика помеѓу преработките на „Черниговска област“

Вкупната површина на покраината е околу 31.900 km ².
 
На област се граничи на запад од страна на Киев Резервоар на [[Дњепар]] реката и [[Киев област]], од страна на [[Сумска област]] на исток, и [[ПолтаваПолтавска област]] на југ. Северната граница на област е дел од [[Украина]] меѓународна [[граница]], граничи со Белорусија на [[Гомел област]] во северо-запад и на руски [[Брјанска област]] во северо-исток, односно. Во северните и јужните област се Десна реката, која влегува во Дњепар северно од Киев градските граници.
 
==Надворешни врски==
30

уредувања