Разлика помеѓу преработките на „Черниговска област“

нема опис на уредувањето
}}
 
Черниговска област ([[украински]]: "Чернігівська область", translit. Chernihivs'ka oblast '; исто така се нарекува ЧерниговсчинаЧерниговшчина - украински: Чернігівщина) е област ([[провинцијапокраина]]) од северна [[Украина]]. Во административенАдминистративен центар на [[област]]та е градградот - [[Чернигов]].
 
==Географија==
Вкупната површина на покраината е околу 31.900 km ².
 
На област се граничи на запад од страна на Киев Резервоар на [[Дніепр]] реката и [[Киев област]], од страна на [[Сумска област]] на исток, и [[Полтава област]] на југ. Северната граница на област е дел од [[Украина]] меѓународна [[граница]], граничи сесо Белорусија на [[Гомел област]] во северо-запад и на руски [[Брјанска област]] во северо-исток, односно. Во северните и јужните област се Десна реката, која влегува во ДніепрДњепар северно од Киев градските граници.
 
==Надворешни врски==
30

уредувања