Разлика помеѓу преработките на „Киевска област“

Додадени 7 бајти ,  пред 11 година
 
==Географија==
Киевска област има вкупна површина од 28.100 км 2 (10.849 sq mi) (околу 35 пати поголема од областа на [[Киев|град Киев]]) и е лоцирана во централна-северна [[Украина]]. На запад се граничи со [[Житомирска област]], на југозапад со [[Виничка област (Украина)|Виничката област]], на југ со [[Черкаска област]], на југоисток со [[Полтавска област]], на исток и североисток со [[Чернигивска област]], и на север со [[Гомјелска област]] ([[Белорусија]]).
Областта е подеднакво поделена помеѓу двата брега на реката Дњепар на исток и запад од Киев. Други значајни реки во областта се: Припјат, (десна)Десна, Рос' и Тетерив.
 
Административен центар на областта е [[Киев]] (украински: ''Київ'', Киев), исто така, е [[главен град]] на Украина. И покрај тоа што се наоѓа во центарот на Киевската област, Киев сам по себе е со специјален статус и не е под надлежност на областта.
30

уредувања