Разлика помеѓу преработките на „Сумска област“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Област во Украина | име = Сумска област | изворно име ...)
 
}}
 
Сумска област (украински: Сумська область, translit. Sums’ka oblast '; исто така се нарекува Сумсчина - украински: СумвщинаСумщина) е област ([[провинција]]) од северна Украина. Во административен центар на [[област]] е град - [[Суми]].
 
==Географија==
30

уредувања