Разлика помеѓу преработките на „Киевска област“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''КиевскатаКиевска област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Київська область''; исто така се нарекува ''Киевшчина'' - украински: ''Київщина'') е област ([[покраина]]) во централниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]та е градот [[Киев]].
 
==Географија==
30

уредувања