Разлика помеѓу преработките на „Киевска област“

Додадени 1.880 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Област во Украина
| име = КиевскатаКиевска област
| изворно име = Київська область
| знаме = Flag_of_Kyiv_Oblast.png
 
'''Киевската област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Київська область''; исто така се нарекува ''Киевшчина'' - украински: ''Київщина'') е област ([[покраина]]) во централниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]та е градот [[Киев]].
 
==Географија==
Киевска област има вкупна површина од 28.100 км 2 (10.849 sq mi) (околу 35 пати поголема од областа на [[град Киев]]) и е лоцирана во централна-северна Украина. On the west it borders the Zhytomyr Oblast , on the Southwest — Vinnytsia Oblast , on the South — Cherkasy Oblast , on the Southeast - Poltava Oblast , on the East and Northeast — Chernihiv Oblast , and on the North — Homyel Voblasts of Belarus . На запад се граничи со [[Zhyтомирска област]], на Југозапад - [[Виницска област]], на југ - [[Черкаска област]], на Југоисточна - [[Полтавска област]], на исток и североисток - [[Черниговска област]], и на север - [[Гоміел област]] на [[Белорусија]].
На област е подеднакво поделени помеѓу двете банки на Дніепр реката (Dnipro) исток и запад од Киев. Други значајни реки во област се Дніепр притоки: Пріпјат (Р), Десна (L), Тетерів (Р), Ірпін '(Р), Рос' (Р) и Трубіzh (L).
 
Во административен центар на област е град на [[Киев]] (украински: Київ, Киев), исто така, е [[главен град]] на Украина. И покрај тоа што се наоѓа во центарот на Киев област, а домаќин на раководни тела на област, Киев сама по себе е [[самоуправа]] [[Град]] со специјален статус и не е под надлежност област.
 
 
30

уредувања