Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

с
Бот Додава: ro:FK Metalurg Skopje; козметички промени
с (Бот Додава: fr:Metalurg Skopje)
с (Бот Додава: ro:FK Metalurg Skopje; козметички промени)
{{Инфокутија фудбалски клуб|
име = ФК Металург|
лого = [[СликаПодатотека:FK Metalurg.gif|100px|Амблемот на ФК Металург]]|
целосно име = ФК Металург Скопје |
основан = [[1964]] |
'''ФК Металург''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Скопје]].
 
== Историја ==
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот во првата сезона [[1992]]/[[1993|93]] ќе настапува во 1 МФЛ (Прва Македонска Фудбалска Лига), каде во есенскиот дел ќе ја освои вицешампионската титула, но накрајот од сезоната ќе испадне од лигата. Од тогаш клубот настапува во 2 МФЛ (Втора Македонска Фудбалска Лига) или 3 МФЛ - Северен регион (Северно Полошки Регион). Моментално клубот е член на 1 МФЛ (Првата Македонска Фудбалска Лига), а тренер на екипата е [[Ѓоре Јовановски]].
 
[[lt:FK Metalurg Skopje]]
[[nl:FK Metaloerg Skopje]]
[[ro:FK Metalurg Skopje]]
[[sr:ФК Металург Скопље]]