Разлика помеѓу преработките на „Черниговска област“

нема опис на уредувањето
 
На област се граничи на запад од страна на Киев Резервоар на [[Дніепр]] реката и [[Киев област]], од страна на [[Суми област]] на исток, и [[Полтава област]] на југ. Северната граница на област е дел од [[Украина]] меѓународна [[граница]], граничи се Белорусија на [[Гомел област]] во северо-запад и на руски [[Брјанска област]] во северо-исток, односно. Во северните и јужните област се Десна реката, која влегува во Дніепр северно од Киев градските граници.
 
==Надворешни врски==
 
* [http://www.kinshipsprints.com/catalog/maps/RussianEmpire1910_Chernigov.pdf Многу детална карта на Chernigov губернија, како во 1910 година Latinised placenames]
* [http://www.regadm.cn.ua/ Черниговска област на државната администрација (украински)]
* [http://www.chernihiv-oblast.gov.ua/ Инвестираат во Черниговска област!]
 
 
 
30

уредувања