Разлика помеѓу преработките на „Черниговска област“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Област во Украина | име = Черниговска област | изворно име ...)
 
Вкупната површина на покраината е околу 31.900 km ².
 
На област се граничи на запад од страна на Киев Резервоар на [[Дніепр]] реката и [[Киев област]], од страна на [[Суми област]] на исток, и [[Полтава област]] на југ. Северната граница на област е дел од [[Украина]] меѓународна [[граница]], граничи се Белорусија на [[Гомел област]] во северо-запад и на руски [[Брјанска област]] во северо-исток, односно. Во северните и јужните област се Десна реката, која влегува во Дніепр северно од Киев градските граници.
 
The oblast is bisected into northern and southern sections by the Десна River , which enters the Dnieper just north of the Kyiv city limits. На област е bisected во северните и јужните делови од Десна реката, која влегува во Dnieper северно од Киев градските граници.
 
 
 
[[Категорија:Украина]]
{{Области во Украина}}
[[Категорија:Украина]]
 
[[be:Чарнігаўская вобласць]]
30

уредувања