Разлика помеѓу преработките на „Андриј Шевченко“

Додадени 2.117 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
*'''1999-2006''' : [[ФК Милан]] ('''208 натпревари/127 голови''')
*'''2006-''' : [[ФК Челзи]] ('''33 натпревари/4 голови''')
*'''2008-2009''' : [[ФК Милан]] ('''17 натпревари/0 голови''')
*'''1995-''' : [[Украинска фудбалска репрезентација|Украинска репрезентација]] ('''208 натпревари/127 голови''')
 
==Повторно во Динамо==
 
29 август 2009, Андриј Шевченко потпиша две-годишен договор со [[ФК Динамо Киев]]. Од главниот и најголемиот клуб Украина, напаѓач чин под број вообичаената седмата.
 
==Кариера==
===клубова==
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
|-
!rowspan="2"|Клуб
!rowspan="2"|Сезона
!colspan="2"|Првенство
!colspan="2"|Куп
!colspan="2"|Европската чаши
!colspan="2"|Вкупно
|-
!натпревари!!Цели!!натпревари!!Цели!!натпревари!!Цели!!натпревари!!Цели
|-
!colspan="10"|Украина
|-
|rowspan="5"|'''ФК Динамо Киев
|1994-95
|17||1||4||1||2||1||23||3
|-
|1995-96
|31||16||5||1||2||2||38||19
|-
|1996-97
|20||6||0||0||0||0||20||6
|-
|1997-98
|23||19||8||8||10||6||41||33
|-
|1998-99
|26||18||4||5||14||10||44||33
|-
!colspan="10"|Италија
|-
|rowspan="7"|'''ФК Милан'''
|1999-00
|32||24||5||4||6||1||43||29
|-
|2000-01
|34||24||3||1||14||9||51||34
|-
|2001-02
|29||14||3||0||6||3||38||17
|-
|2002-03
|24||5||4||1||11||4||39||10
|-
|2003-04
|32||24||2||0||11||5||45||29
|-
|2004-05
|29||17||1||3||10||6||40||26
|-
|2005-06
|28||19||0||0||12||9||40||28
|-
!colspan="10"|Англија
|-
|rowspan="2"|'''Челсі'''
|2006-07
|30||4||11||7||10||3||51||14
|-
|2007-08
|17||5||3||2||4||1||24||8
|-
!colspan="10"|Италија
|-
|rowspan="1"|'''ФК Милан'''
|2008-09
|18||0||1||1||7||1||26||2
|-
!colspan="10"|Англија
|-
|rowspan="1"|'''ФК Челзи'''
|2009-10
|1||0||0||0||0||0||1||0
|-
!colspan="10"|Украина
|-
|rowspan="1"|'''ФК Динамо Киев
|2009-10
|4||2||1||0||2||0||7||2
|-
!colspan="2"|ФК Динамо Киев
!118!!61!!21!!15!!28!!19!!167!!95
|-
!colspan="2"|ФК Милан
!226!!127!!19!!10!!77!!38!!322!!175
|-
!colspan="2"|ФК Челзи
!48!!9!!14!!9!!14!!4!!76!!22
|-
!colspan="2"|Вкупно
!392!!197!!54!!34!!119!!61!!565!!292
|-
|}
 
==Надворешни врски==
*[http://www.chelseafc.com/page/ThePlayers/0,,10268~28074,00.html Шевченко на сајтот на Челзи]
*[http://www.uefa.com/competitions/UCL/Players/Player=24271/index.html Шевченко на сајтот на УЕФА]
 
==Кариера==
 
 
30

уредувања