Разлика помеѓу преработките на „Северна Ирска“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: cv:Çурçĕр Ирланди; козметички промени
с (Бот Додава: cv:Çурçĕр Ирланди; козметички промени)
{{внимание}}
:''Оваа статија е за федералната единица на Обединетото Кралство. За други значења на поимот „Ирска“, видете [[Ирска (појаснување)]].''
[[СликаПодатотека:Map of Northern Ireland within the United Kingdom.png|thumb|Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство|250 px]]
Северна Ирска (на [[ирски]]: ''Tuaisceart Éireann'') е регион, односно држава, во таканареченото [[Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска]]. Површината на Северна Ирска (13843 km²) е скоро еднаква на пола од површината на [[Република Македонија]]. Главен град е Белфаст.
 
 
 
[[СликаПодатотека:Ulster_banner.svg|thumb|left|Знамето на С.Ирска|150 px]]
 
== Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство ==
 
Северна Ирска го формира Обединетото Кралство заедно со [[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]. Таа е единствена од четирите земји од Обединетото Кралство што не се наоѓа на островот Велика Британија туку на [[островот Ирска]]. Северна ирска има свои закони, пари и внатрешна организација. Но кога се работи за интернационални збиднуванја е суверена земја само Велика Британија. Во Северна Ирска се зборува [[англиски]] и [[ирски]]. Главен и најголен град на Северна Ирска е [[Белфаст]]. Во Белфаст живеат околу 280.000 жители. Единствениот интернационален аеродром од Северна Ирска се наоѓа кај главниот град Белфаст. Тој е еден од 11-те интернационални аеродроми во Обединетото Кралство. Северна Ирска се наоѓа на [[Атлантскиот океан]] и на три мориња. Таа се граничи со [[Република Ирска]]. Број на населението во Северна Ирска изнесува 1,7 милиони жители. Густината на населението изнесува 120 жители на километар квадратен. Северна Ирска има атланска клима, на запад паѓа околу 2030 mm дожд, на југ и на југоисточниот дел паѓа околу 760-1010 mm годишно. Пролетта е најсува, а летото и зимата се најводени периоди во годината. Во зима скоро никогаш не врне снег. Просечната температура од април до септември изнесува околу 18 степени.
[[Категорија:Северна Ирска| ]]
 
[[категоријаКатегорија:Обединето Кралство]]
 
{{Link FA|sco}}
[[ca:Irlanda del Nord]]
[[cs:Severní Irsko]]
[[cv:Çурçĕр Ирланди]]
[[cy:Gogledd Iwerddon]]
[[da:Nordirland]]