Разлика помеѓу преработките на „Анатомија на растенијата“

с
Средување
 
с (Средување)
 
За основоположници на растителната анатомија се сметаат [[Марчело Малпиги]] и [[Н. Грју]], кои резултатите од микроскопските проучувања за растенијата ги објавуваат во ''[[Anatomie plantarum]]'' (на Малпиги) и ''[[Anatomy of plants]]'' (на Грју).
 
{{Ботаника-никулец}}
 
[[Категорија:Растителна анатомија]]
 
[[ast:Anatomía vexetal]]
[[bg:Анатомия на растенията]]
[[cs:Anatomie rostlin]]
[[da:Planteanatomi]]
[[de:Phytotomie]]
[[en:Plant anatomy]]
[[et:Taimeanatoomia]]
[[es:Anatomía vegetal]]
[[fr:Morphologie végétale]]
[[id:Anatomi tumbuhan]]
[[he:מורפולוגיה של צמחים]]
[[jv:Anatomi tetanduran]]
[[hu:Növényszervezettan]]
[[ja:植物解剖学]]
[[pl:Anatomia roślin]]
[[pt:Anatomia vegetal]]
[[ro:Anatomie vegetală]]
[[ru:Анатомия растений]]
[[sk:Anatómia a morfológia rastlín]]
[[sl:Anatomija rastlin]]
[[ta:தாவர உடலமைப்பியல்]]
[[uk:Анатомія рослин]]