ФК Барселона: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.469 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Успеси ==
Фудбалскиот клуб Барселона е еден од најmalkuтрофејнитенајтрофејните клубови во светот. На трофејните полици на Барселона можат да се видат сите трофеи кои можат да се освојат освен интерконтиненталниот куп.
 
 
----
==== Домашни ====
*'''18x [[Податотека:LFP.svg|20px]][[Ла Лига|Шпанско првенство]]:'''
1928/29., 1944/45., 1947/48., 1948/49., 1951/52., 1953/53., 1958/59., 1959/60., 1973/74., 1984/85., 1990/91., 1991/92., 1992/93., 1993/94., 1997/98., 1998/99., 2004/05., 2005/06
*'''24x [[Податотека:Copa del Rey de Fútbol - 1978.jpg|20px]][[Кралски куп]] (Copa del Rey):''' (рекорд)
1910., 1912.,1913., 1920., 1922., 1925., 1926., 1928., 1942., 1951., 1952., 1953., 1957., 1959., 1963., 1968., 1971., 1978., 1981., 1983., 1988., 1990., 1997., 1998.
*'''7x [[Шпански суперкуп]]:''' (рекорд)
1983., 1991., 1992., 1994., 1996., 2005., 2006.
*'''2x [[Лига куп]]:'''1982.,1986 (рекорд)
----
==== Европски ====
*'''3x [[Податотека:UEFA - Champions League.svg|20px]][[Лига на шампиони|Лига на шампиони на УЕФА]]:'''
1992., 2006.
*'''4x [[Податотека:UEFA - UEFA Cup.svg|20px]][[Купот на Саемски Градови]]/[[Куп на УЕФА]]:''' (рекорд)
1958., 1960., 1966., 1971.
* '''2x [[Податотека:UEFA - Super Cup.svg|20px]][[УЕФА суперкуп]]''':
1992., 1997.
*'''4x [[Податотека:Coppacoppe2.png|20px]][[Куп на победниците на куповите]]:''' (рекорд)
1979., 1982., 1989., 1997.
----
----
 
=== Каталонски трофеи ===
*'''10x Трофеј Пичичи (Picichi)''': [[Маријано Мартин]] 1942/43, [[Цезар]] 1948/49, [[Кајетано Ре]] 1964/65, [[Карлес Рекса]] 1970/71, [[Ханс Кранкл]] 1978/79, [[Квини]] 1980/81., 1981/1982, [[Ромарио]] 1993/94, [[Роналдо]] 1996/97, [[Самуел Ето]] 2005/06
*'''15X Трофеј Замора''': [[Хуан Веласко]] 1947/48, [[Антони Рамалетс]] 1951/52, 1955/56, 1956/57, 1958/59, 1959/60, [[Хозе Мануел Песудо]] 1965/66, [[Салвадор Садурни]] 1968/69, 1973/74, 1974/75, [[Reina]] 1972/73, [[Педро Мариа Артола]] 1977/78, [[Франциско Хавиер Урути]] 1983/84, [[Андони Зубизарета]] 1986/87, [[Виктор Валдез]] 2004/05
 
 
 
== Извори ==
206

уредувања