Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Додадени 50 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: th:เทรซี แชปแมน; козметички промени
с (Бот Додава: da:Tracy Chapman, et:Tracy Chapman)
с (Бот Додава: th:เทรซี แชปแมน; козметички промени)
Трејси Чепмен (родена [[30 Март]], [[1964]]) е американска пеачка-текстописец, најпозната со нејзините синглови “Fast Car”, Talkin' 'bout a Revolution”, Baby Can I Hold You” и Give Me One Reason”. Таа е мулти-платинест изведувач и е четири пати [[Греми]] наградена.
 
== Биографија ==
Родена во [[Кливленд]], [[Охајо]], Трејси Чепмен започнува да свири гитара и да пишува песни на единаесет годишна возраст. Примена е во „Подобра Шанса“ (A Better Chance), национален ресурс за идентифицирање, регрутирање и развој на водачи меѓу обоените надарени академски студенти, што на неа и овозможил да учи во Вудстер Скул во [[Конектикат]] и на крај е примена во [[Туфтс]] Универзитетот во [[Медфорд]], [[Масачусец]].
 
Иако Чепмен никогаш јавно не расправала за нејзината сексуална определба, Писателката наградена со [[Пулицер]], Алис Вокер расправа за нејзината љубовна врска со Чепмен во интервју за [[Гадриан]] на [[15 Декември]] [[2006]]. Таа разјаснува зошто не ја обелодениле нивната врска тоа време (средината на ’[[90тите]]), и вели „Врската беше слатка и прекрасна и јас комплетно уживав во неа и бев сосем вљубена, но тоа беше само наша работа и на никој друг“.
 
== Кариера ==
 
За време на студиите, Чепмен започнува да свири гитара по улиците и кафетериите во [[Кембриџ]], Масачусец. По дипломирањето, подпишува договор со Електра Рекордс и го издава Tracy Chapman албумот во [[1988]]. Критиката го прифаќа албумот и таа започнува турнеа, После настапот на концертот во чест на 70тиот роденден на [[Нелсон Мандела]], пренесуван на телевизија во јуни 1988, песната “Fast Car” на Чепмен започна издигнување по америчките топ листи, станувајќи Топ 10 поп хит на [[Billboard]] Hot 100. Следи “Talkin’ ‘bout a Revolution” на 75то место по кое следува “Baby Can I Hold You” кое се искачи до 48то место. Продажбата на албумоти оди добро преминувајќи во [[мулти-платинест]] и е награден со три Греми Награди, како и награда на Чепмен за Најдобар Нов Изведувач. Покасно во 1988, Чапмен е дел од светската турнеа на [[Амнести Интернешнал]], Човекови Права Сега!
Следниот албум Crossroads(1989) е со послаб комерцијален успех, сепак е прфатен од критиката и станува [[платинест]]. До [[1992]] албумот Matters of the Heart, Чепмен го изведува пред мала и посветена публика. Додека четвртиот албум New Beginning од [[1995]] се покажува како успех продавајќи 3 милиони копии само во Америка. Во овој албум се наоѓа хитот “Give Me One Reason” кој во [[1997]] доби Греми за Најдобра Рок Песна и стана најуспешниот сингл на Чепмен до денес. Следи албумот Telling Stories од [[2000]], во кој се вклучени повеќе [[рок]] од колку [[фолк]] звуци. Синглот “Telling Stories” масовно е пуштан по европските радио станици. Нејзиниот шетти албум Let It Rain од [[2002]] е основа за нејзината турнеа низ [[Европа]] и Аметика во [[2003]].
Where You Live, е седмиот студијски албум на Чепмен издаден во септември [[2005]]. Мала кратка турнеа следи низ поголемите градови низ Америка во октомври и следи во Европа до крајот на годината. Турнеата “Where You Live” е продолжена и следната 2006 година, со 28 дати имајќи летни концерти во Германја, Италија, Франција, Шведска, Норвешка, Велика Британија, Русија и други.
== Бенд ==
Од летото 2006:
*Трејси Чепмен – [[вокал]], [[гитара]], [[хармоника]]
*Кики Ебсен – [[бас гитара]], [[вокал]]
 
== Надворешни Врски ==
{{commonscat}}
*[http://www.tracychapman.com/ Официјална Страна]
[[sv:Tracy Chapman]]
[[sw:Tracy Chapman]]
[[th:เทรซี แชปแมน]]
[[tr:Tracy Chapman]]