Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Франкфурт“

нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[Податотека:EDDF_-_FAA_airport_diagram.jpg|thumb|right|Frankfurt Airport]]
 
'''Интернационалниот аеродром во [[Франкфурт]]''' (IATA: FRA, ICAO: EDDF), е лоциран близу Франкфурт, на 12 километри југозападно од Франкфурт. Тој е најзафатениотнајфрекфентен аеродром во Германија, и трет најзафатеннајфрекфентен аеродром во [[Европа]] како и осми во целиот свет. Франкфурт аеродромот исто така е и најзафатеннајфрекфентен карго аеродром во цела Европа. Јужната страна на аеродромот позната како [[воздушна база Рајна - Мајна]] беше користена како база на Американските воени сили до 2007 кога беше превеземена од сопственикот на аеродромот, Фрапорт.
Има планови за воведување на четврта писта и нов терминал 3. Приспособувањето на аеродромот за услугите на најголемиот патнички авион [[Ербас А380]] веќе започнаа, вклучувајќи и терминал за сервис на авионите од тој тип. Франкфурт е исто така хуб на [[Луфтханза]], официјалниот Германски авиопревозник.
 
721

уредување