Разлика помеѓу преработките на „Организација за безбедност и соработка на Европа“

с
Бот Додава: az:Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı; козметички промени
с (Бот Додава: az:Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı; козметички промени)
|established_date1 = Јули 1973
|established_event2 = [[Хелсиншки договори]]
|established_date2 = {{nowrap|[[јули]] – [[август]]}}, [[1975]]
|established_event3 = [[Париска повелба]]
|established_date3 = [[21 ноември]] [[1990]]
Покрај Министерскиот и Постојаниот совет, постојат и Форум за безбедносна соработка и Економски форум, кои се дел од одлучувачките тела. Седиштето на Секретаријатот на ОБСЕ е во Виена, Австрија. Покрај тоа, организацијата има канцеларии и во Копенхаген, Женева, Хаг, Прага и Варшава.
 
== Земји членки ==
 
[[Податотека:OSCE acts signatories.png|right|230px|thumb|OSCE signatories as of 2006.
[[an:OSCE]]
[[ast:Organización pa la Seguridá y la Cooperación n'Europa]]
[[az:Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı]]
[[bg:Организация за сигурност и сътрудничество в Европа]]
[[bs:Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju]]